Końcówki tankowania LPG

Końcówki tankowania LPG

TANKOWANIE

Warto pamiętać, że końcówki dystrybutorów stosowane do tankowania LPG za granicą mogą się różnić od tych stosowanych w Polsce.

LPG w Polsce

Z tankowaniem LPG nie ma żadnego problemu, zarówno w bliskiej okolicy jak w czasie podróży w dowolnym kierunku.W Polsce najbardziej rozpowszechnionym standardem jest (Italian disch – Włoska).Statystycznie, na co drugiej stacji paliwowej znajduje się dystrybutor tankowania LPG.

Samochód może być napełniany tylko gazem spełniającym odpowiednie normy przewidziane dla paliwa gazowego przeznaczonego do zasilania pojazdów. Paliwo gazowe powinno być zgodne z normą PN-EN589.

Tankowanie odbywa się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu stanowiskach tankowania gazu zgodnie z obowiązującą na tym stanowisku instrukcją. W Polsce stanowiska tankowania gazem obsługuje personel stacji gazowej.

LPG w Europie

Autogaz w krajach Europejskich dostępny jest pod różnymi nazwami: LPG, GPL czy Autogas, tak więc znalezienie i rozpoznanie odpowiedniego dystrybutora, aby zatankować autogaz nie stanowi problemu. Warto pamiętać, że końcówki dystrybutorów stosowane do tankowania LPG za granicą mogą się różnić od tych stosowanych w Polsce. Wyjeżdżasz za granicę samochodem zasilanym LPG. Warto wiedzieć, jaki rodzaj końcówki do tankowania stosowany jest w kraju, do którego się wybierasz.

Autogaz jest bardzo rozpowszechnionym paliwem tak więc znalezienie odpowiedniej stacji dystrybucyjnej nie stanowi problemu. Jednak inaczej historia przedstawia się z pistoletami do tankowania i co za tym idzie końcówkami wlewu gazu występującymi w samochodach. Końcówka wlewu jest przystosowana do pistoletu, którym napełniany jest zbiornik samochodowy na stacji tankowania. Jeżeli na stacji występuje inny typ pistoletu niż w Polsce, wówczas należy zaopatrzyć się w odpowiednią redukcję na końcówkę wlewu – aby móc zatankować. Aktualnie istnieją cztery podstawowe typy końcówek, które rozpowszechnione są w różnych krajach na całym kontynencie Europejskim. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj i rozmiar gwintu wewnętrznego końcówki wlewu typu włoskiego (italian dish), w samochodzie do którego będziemy wkręcać redukcje, który może mieć średnicę/skok typu – M10 mm lub M14 mm i dobrać odpowiednią średnicę gwintu redukcji (adaptera).

TYPY KOŃCÓWEK

koncowki-lpg

ROZPOWSZECHNIENIE NA ŚWIECIE

koncowki-lpg-swiat

Opracował inż. Wojciech Gacek GC AUTOGAZ na podstawie materiałów własnych i firm:

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *